Fanfare Ciocărlia. Wg. BBC najsłynniejszy obecnie brass band świata!

Pochodząca z Rumunii FANFARE CIOCĂRLIA to jedna z najsłynniejszych bałkańskich orkiestr dętych. Jej główny konkurent to Boban Marković Orchestra, rywal w kultowym Balkan Brass Battle!

Fanfare Ciocărlia  to 12-osobowa orkiestra dęta pochodząca z położonej w północnej Rumunii wioski Zece Prăjini. Grupa zaczynała jako luźny skład muzyków grających okazjonalnie na weselach i chrzcinach. W październiku 1996 roku niemiecki inżynier dźwięku i producent nagraniowy Henry Ernst odwiedził Zece Prăjini i przekonał muzyków do stworzenia stałego zespołu objazdowego. Za nazwę zespołu obrano Fanfare Ciocarlia:  Fanfare oznacza orkiestrę dętą, a Ciocarlia to po rumuńsku skowronek.

fanfare-ciocarlia-big7

Od momentu odkrycia ich przez Ernsta, który został ich menadżerem, zespół zagrał ponad tysiąc koncertów w ponad 50 państwach na całym świecie. Obecną, trwającą blisko rok trasą koncertową po całym świecie świętują swój jubileusz 20-lecia.

W zakorzenionej w tradycji austriackich i tureckich orkiestr wojskowych Fanfare Ciocarlia znaleźć można takie instrumenty jak: trąbki, tuby barytonowe i tenorowe, klarnety, saksofony, bęben i perkusję. Teksty ich piosenek pisane są w języku rumuńskim oraz romskim. Styl ich muzyki wywodzi się głównie z rumuńskiej i romskiej ludowej muzyki tanecznej, lecz widoczne są także wpływy tureckie, bułgarskie, serbskie oraz macedońskie. Swoją popularność zawdzięczają szybkim energetycznym dźwiękom, skomplikowanym rytmom oraz prędkim solówkom na klarnetach, saksofonach i trąbkach, których tempo przekracza czasem 200 bitów na minutę. Znani są również z tego, że podczas swoich koncertów nie korzystają z żadnego zapisu nutowego, a także z grania na scenie na starych, poobijanych instrumentach.  Słyną także z dystansu do siebie, poczucia humoru i zamiłowania do przedłużania koncertów i spontanicznych popisów akustycznych wśród publiczności po szczególnie udanych występach.

Zespół ma na koncie 10 płyt, wśród nich wiele podbiło czołówki World Music Charts, a fani na całym świecie znają ich przeróbki światowych hitów, takich jak „James Bond Theme„, „Caravan” i „Born To Be Wild„.

Fanfara cover

Ciekawostką jest, że okładkę ostatniej płytę Fanfary „Onward to Mars” oraz  oficjalny plakat 5. Pannoniki zaprojektowała ta sama osoba: Paul Hitter.

„Najsłynniejszy brass band świata”BBC

„Rytmy są porywcze, melodie chwytliwe, a taniec przychodzi sam. Szalony trans, entuzjazm sceniczny i ekspresyjne tempo to wszystko wydaje się spontaniczne, ale tak naprawdę jest doskonale dopracowane przez lata koncertowania”Evening Standard

“Cygański All-Star Band”Pitchfork

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami.