Kroke powraca do Barcic, tym razem z Neli Andreevą!

Kroke jest dla Pannoniki zespołem absolutnie wyjątkowym . Nie tylko wystąpił w roli głównej gwiazdy podczas pierwszej edycji festiwalu, ale w ogóle był ważnym drogowskazem i inspiracją dla jej organizatorów zanim wpadli na pomysł organizowania festiwalu  w „krzakach nad Popradem”. Zespoł od początku stał sie na festiwalu wyznacznikiem smaku i poziomu muzycznego. Teraz, po pięciu latach, Kroke powraca do Barcic, aby dać unikalny, przygotowany specjalnie na tę okazję koncert we współpracy ze słynną bułgarską wokalistką Neli Andreevą.

„Kroke” w języku jidysz słowo oznacza „Kraków”. Nie bez powodu członkowie zespołu nazwali się właśnie w ten sposób – w końcu to tam trzech absolwentów Akademii Muzycznej podjęło decyzję o wspólnym graniu. Tomasz Kukurba (altówka), Jerzy Bawoł (akordeon) i Tomasz Lato (kontrabas) muzykują razem od 1992 roku. Początkowo kojarzeni głównie z muzyką klezmerską i bałkańską, czerpali i czerpią inspiracje zarówno z jazzu, jak i z muzyki etnicznej całego świata. Od ponad ćwierćwiecza zespół skupia się na tworzeniu zupełnie unikalnego brzmienia, eksperymentach z formą i przesuwaniu granic. Swoim znakiem szczególnym uczynił on autorskie improwizacje wplatane w poszczególne utwory. Jak przyznają sami muzycy, ich twórczość nie potrzebuje specjalnych etykietek, a najlepiej określać ją po prostu „muzyką Kroke”.

kroke4

Kroke to jeden z pierwszych zespołów, który odważył się wyjść ze swoją muzyką do publiczności. Grali głównie na ulicy i w klubach działających na Kazimierzu, w byłej żydowskiej dzielnicy Krakowa. W 1993 roku pojawiła się pierwsza (wydana własnym nakładem!) kaseta – „Klezmer Acoustic Music”. Od tamtej pory światło dzienne ujrzało aż 11 studyjnych płyt, a wyjątkowy styl muzyków został doceniony nie tylko przez publiczność, ale i przez artystów z całego świata. W Jerozolimie Kroke zagrało na specjalne zaproszenie Stevena Spielberga; z kolei na brytyjski festiwal WOMAD zaprosił ich sam Peter Gabriel. David Lynch poczuł się tak zahipnotyzowany utworem „the Secrets of the Life Tree”, że włączył go do ścieżki dźwiękowej filmu „Inland Empire”.

Nie obyło się też bez głośnych muzycznych kolaboracji. Spotkanie Kroke z Nigelem Kennedym zostało upamiętnione na osobnej płycie „East Meets East”. Oprócz tego zespół współpracował z norweską grupą Tindra, Talilą, Urną Chahar Tugchi, Diego Galazem i orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Jeśli chodzi o polskie gwiazdy, Kroke grało m.in. z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Mają Sikorowską, Tomaszem Stańko i Krzysztofem Herdzinem. Zespół pojawiał się (i pojawia) na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na świecie, a poza granicami Polski cieszy się jeszcze większą popularnością niż w kraju. W 2017 roku muzycy świętowali 25-lecie istnienia Kroke, a w ramach zwieńczenia ćwierćwiecznej podróży po muzycznych przestrzeniach wydali nie tylko album „25 The Best Of”, ale też zupełnie nowy krążek – „Traveller”.

Towarzysząca Kroke Neli Andreeva pochodzi z leżącej w Rodopach górskiej wioski Narechen. Od dziecka przejawiała rzadko spotykany talent muzyczny – grała na pianinie i gitarze, ale szybko odkryła, że jej powołaniem jest śpiew. Andreeva uczyła się śpiewu od Anki Kushlevy, a w 1995 roku – zaledwie dwa lata później niż Kroke – wydała swój pierwszy solowy album, „Folk Art Neli”. Wtedy również została  pierwszą solistka National Folk Ensemble z Sofii. Swoim niepowtarzalnym głosem czarowała publiczność w całej Europie, Azji i Ameryce koncertując z chórem „Philip Koutev”.

Neli
Neli Andreeva ma w Bułgarii ma status gwiazdy, a utwór jej autorstwa „Malka Moma” stał sie jedną z najbardziej znanych bułgarskich pieśni.

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami