Nadara, roztańczeni Cyganie z „TranSylvanii” Tony’ego Gatlifa

Nadara Gypsy Band, zespół powstał w 2001 roku w małej siedmiogrodzkiej wiosce w Rumunii. Transylwania to kraina, w której obok siebie żyją Rumuni, Węgrzy, Żydzi, Niemcy i Romowie. Przy takim bogactwie folkloru, muzyki i tańców nic dziwnego, że tamtejsze zespoły tworzą eklektyczne widowiska czerpiące inspirację z wielu kultur. Właśnie tak wyglądają występy Nadara Gypsy Band. Muzycy i tancerze oferują publiczności nie tyle prostą rozrywkę, co prawdziwy, kolorowy, bohemiczny trans.

Fakt, że poszczególni członkowie Nadary wychowywali się i dorastali w kulturowym tyglu, znajduje odzwierciedlenie w ich twórczości. Z jednej strony szanują oni muzyczne tradycje przekazywane im z pokolenia na pokolenie, a z drugiej strony nieustannie rozwijają własny styl, rzucając nowe i świeże spojrzenie na muzykę ludową. Zachwyty może budzić nie tylko wirtuozeria muzyków, ale też bogactwo ich repertuaru. Choć Nadara Gypsy Band, jak sama nazwa wskazuje, pozostaje wierna cygańskim rytmom, sięga także po muzykę węgierską, rumuńską czy nawet latynoską. Tradycyjną transylwańską orkiestrę, która składa się ze skrzypiec, kontrabasu i altówki, uzupełniono tu o saksofon altowy, gitarę akustyczną, akordeon i świdrujący wokal. W ten sposób Nadara osiągnęła mocny, wielowymiarowy efekt, reprezentujący przemiany zachodzące w lokalnej muzyce folkowej.

nadara1jpg

Na płytach zespołu dominują cygańskie pieśni wykonywane w języku romskim. Są one często improwizowane – tekst zależy od sytuacji, w której powstają. Zwykle traktują o życiu Romów albo o indywidualnych uczuciach wykonawcy. Niektóre utwory z repertuaru Nadara Gypsy Band – jak csingeràlàs albo cigànycsàrdàs – są niezwykle szybkie i taneczne; z kolei inne, np. tradycyjne lamenty romani zili czy meseiecri zili, popadają w przejmującą melancholię. Wszystkie ludowe pieśni, także te liczące sobie ponad 200 lat, są aranżowane i harmonizowane przez Nadarę, dzięki czemu zyskują niepowtarzalny charakter i aktualne, oryginalne brzmienie.

Prawdziwy przełom w karierze zespołu nastąpił jednak w 2006 roku – właśnie wtedy w Cannes pokazano film „TuntitledranSylvania”, który zasłynął na całym świecie z doskonałej oprawy muzycznej. Tak się szczęśliwie złożyło, że Nadara współtworzyła filmowy soundtrack. Reżyser Tony Gatlif na tyle zafascynował się twórczością zespołu, że poprosił go o współpracę także przy realizacji ścieżki dźwiękowej do jego następnego filmu, „Wolności” (2009). Tocila, lider Nadary, zagrał w nim (dosłownie) pierwsze skrzypce.

Nie ma wątpliwości, że dzis Nadara Gypsy Band należy do czołówki cygańskich zespołów z Transylwanii. Spotkanie Alexandry, nomadycznej piosenkarki francuskiego pochodzenia, z Tocilą – utalentowanym romskim skrzypkiem – zaowocowało powstaniem unikalnego skarbu cygańskiej kultury. Nadara odwiedziła już ze swoim show wiele wyjątkowych miejsc – oprócz festiwalu w Cannes warto wymienić Opery w Lyonie czy Amsterdamie, The Cité de la Musique w Marsylii i Brukseli, a także festiwale; Sziget, Lille 3000, Kumpania czy The Oriental. Najwyższa pora, aby Nadara w końcu zawitała do Barcic i pokazała się również na Pannonice!

 

Jeśli nie masz jeszcze kupionego karnetu na festiwal Pannonica możesz to zrobić choćby teraz klikając w link, który prowadzi prostu do >>> sklepu internetowego z biletami